0

HAYALLERİMİZ VE HEDEFLERİMİZ

örnek açıklama

“Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğinizin bir önemi yok” Lewis Carroll

İnsanı ancak hayalleri ile süslediği hedefler başarıya götürür.

Nice ulaşılması zor veya imkansız görünenleri başaranların hikayesini biliyoruz. Bu hikayelerde kişinin hedeflerini hayalleri ile görsel beyninde canlandırması ve bunu yaparken harika duyguları hissetmesi ve buna inanması vardır.

Hayaller bizim tasarım atölyelerimizdir. İnsanın engelsiz dünyası hayalleridir. Orada her şey mümkündür. Dilediğimizi yapar istediğimizi gerçekleştiririz. Onlar bizim görünmez kanatlarımızdır. Hayaller insanın hedeflerinin ve ne olmak istediğinin zihindeki ilk temsilleridir. Bilinçaltımız ve zihnimiz bu hayallerle gelişimini ve değişimini sağlar. Bilmeliyiz ki,  insan hayallerinin büyüttüğü çocuktur ve hayalleri kadardır. Bu nedenle hedef dediğimizde hayallerimiz ilk öncelikte yer almaktadır.

Hayallerimizin somutlaşmış hali amaç ve hedeflere dönüşür. Amaçlarımız bizim hayata daha anlamlı tutunmamızı sağlar. Daha dinamik, aktif ve heyecanlı bir hayat sunar. Her ne ile ilgili olursa olsun sadece iş hayatı ile ilgili değil, yolumuzu kaybetmemizi ve gerçekten de çember çizmemizi engeller. Hedefler; ilerlemenin, yaşamı anlamlı kılmanın ve mutlu olabilmenin sırlarını barındırır. Bu nedenle vizyonu ve bu vizyona uygun misyonu olanlar yaşamlarını harika bir mutluluk bahçesine çevirirler.

Biliyorsunuz; hepimiz hayallerimizi gerçekleştirmek, bu hayaller için gerekli donanıma sahip olmak, onu başarmak ve mutlu olmak istiyoruz. Öyleyse sizinle birlikte bu yazıyı, dikkatlice okuduğumuz ve soruları iç dünyamızda cevapladığımız zaman bize güzel katkı sağlayabilecek birkaç soru ile devam ettirelim.

Şu an tam olarak neredesiniz?

Mevcut durumunuzun nedenleri nelerdir?

Bunları hızlıca cevapladıktan sonra asıl sorumuz;  Ne istiyorsunuz? Nasıl olmasını hayal ediyorsunuz? Nasıl olmasını istiyorsunuz?  Zihninizdeki büyük resim nedir? Siz bugün bu resmin neresindesiniz?…

Bu sorular zihnimizde gezinirken biz hayatımıza dokunan, dünyamızda kendimizi anlamlı hissetmemizi sağlayan ve bizim referansımız olan başardığımız güzellikleri düşünelim. Hani bugün kendimizi tanımlarken bahsettiklerimizden. Örneğin, eğitimlerimiz, evliliğimiz, çocuklarımız, kariyerlerimiz, ürettiklerimiz ve kazandıklarımız gibi…  Nice zor zamanlar, zor insanlar ve nice zorluklara rağmen başardıklarımız gibi…

Şimdi tam olarak neyi başarmak istediğinizi ve nereye gitmek istediğinizi bilirseniz hayatınızı daha etkili bir şekilde planlayabilir ve enerjinizi daha verimli  bir şekilde kullanabilirsiniz.

Zihnimiz hayal ettiği ve inandığı her şeyi başarır. Yeter ki hayal etmeyi ve ona inanmayı sağlayabilelim. Eğer belirlediğiniz hedefi zihninizde canlandırır ve o hedefe varacağınıza inanırsanız mutlaka başarılı olursunuz. Eğer içinizde biraz olsun şüphe varsa hedefe ulaşamazsınız. Hedefe ulaşmak ve başarılı olmak için her şeyden önce kendimize güvenmeli ve inanmalıyız.            

Hedefler kişinin ne yapması gerektiğini değil, gerçekten ne istediğini yansıtmalıdır.

 Unutmayalım! “Hangi liman gedeceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar fayda vermez.”

Hedef, bir şeye istek duymanın ötesinde onu eyleme dökebilmektir. O ölçülebilen, belirli ve gözlenebilendir.

İyi bir hedef çalışması yapmanın üç sırrı vardır; Mevcut durumumuzu iyi analiz etmek, arzulanan durumun bizde oluşturacağı durumu iyi görebilmek ve öncelikli hedeflerimizi iyi belirlemektir.

Bunlardan ilki mevcut durumumuzu doğru analiz edebilmektir. Peki, bunu nasıl yapabiliriz?  Doğru ve güçlü sorular sorarak;

Şimdi ne oluyor? Ne olmuyor?

Şu anda tam olarak neredesiniz?

Mevcut durumunuzun nedenleri nelerdir? 

Arzulanan duruma şimdi ulaşmanızı engelleyen şeyler nelerdir? 

Arzulanan duruma şimdi neden ulaşmış değilsiniz?

Gibi sorular ile durumumuz ve engelleyiciler üzerinde netleştirme yaparak başlayabiliriz. Nerede olduğunu bilmek nereye gideceğimiz ve nasıl gideceğimizle ilgili temel yaklaşımı belirler.

Doğru bir hedef belirlemenin diğer sırrı olan, “Arzulanan durumu” iyi bir değerlendirmeye tabi tutmaktır.

Ne istiyoruz? Niçin istiyoruz?

Hedefimize Ulaştığımızda ne hissedeceğiz?

Ve yarınlarda bu kazanımlarımız bize ne sağlayacak?

Hedef oluşturma sürecinde ihmal ve ertelediklerimizin bizim için değeri nedir?

Hedeflerimiz için ne tür desteklere ihtiyacımız var?

Hedeflerinize ulaşmak için hayatınızda neler değiştirmek gerekiyor?

 Hedeflerimiz için gerekli değişim enerjimiz var mı?

Gibi sorular bizim hedeflerimiz için göz önünde bulundurmamız gereken değerlendirmelerdir.

Bunların yanında hedeflerimizi gerçekleştirmek için motivasyon, hedeflere ulaşmanın ana kuralıdır. Belirleyeceğiniz hedefler bizi motive etmeli, gerçekleştirdiğimizi düşündüğümüzde bizde heyecan uyandırmalıdır. Eğer hedeflerimiz motive edici ise sonuca ulaşmak için çaba harcarız. Eğer hedeflerimizi gerçekleştiğimizde kazanacaklarımız bizde heyecan uyandırmıyorsa hedeflerimizi hayata geçirme şansımız zayıflar.

Özetle, hedeflerimiz için öncelikle onu hayallerimizde canlandırmak, somutlaştırarak anlamlı hedefler haline getirmek, onları öncelik listesi ile değerlendirmek ve kararlı bir şekilde olacağına inanmak diyebiliriz.      

Bilmeliyiz ki hedefler herkesi zirveye çıkarmaz ama bu şekilde çalışan herkes, bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere gelebilir. 

Napolyon’un da dediği gibi;

“Ne olduğumuzu biliyoruz ama ne olabileceğimizi bilmiyoruz.”

Related Posts

Leave a Reply